Bliver regeringen nødt til at spare endnu mere på universiteterne?

04/06-10 kl. 14:34 Politik
af Christoffer Zieler

DOBBELTBESPARELSE - Universiteterne skal ikke være overraskede over at skulle spare, lyder det fra videnskabsministeren, idet en del af nedskæringerne på forskning fremgik af finansloven sidste år. Men kan man godt hævde at spare penge, som man allerede sparede året før? Spørger Information

Dagbladet Information har leveret et interessant twist på sagen om besparelserne på statsbudgettet i de kommende år.

Ikke mindst universiteterne må spænde bæltet ind, hvilket ifølge Københavns Universitets rektor, Ralf Hemmingsen, kan koste mellem 400 og 700 mennesker deres job.

På Københavns Universitet betragter ledelsen den voldsomme spareplan som lidt af en mavepuster, men videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen afviser, at der er grund til at føle sig overrumplet. I de seneste dage har hun sagt og gentaget, at langt størsteparten af de mange hundrede millioner kroner allerede blev sparet i finansloven i efteråret 2009. Så der er ingen grund til bestyrtelse på universiteterne, mener ministeren.

Et spørgsmål om timing

Men mens det tidspunktet for hvornår politikerne besluttede besparelserne, måske ikke er specielt afgørende for Københavns Universitet, som får slået det samme hul i sparegrisen uanset, så er timingen af besparelserne ret vigtig for regeringen og Dansk Folkeparti. Det er det, Information har set nærmere på.

For kan man virkelig hævde at spare penge i år, som man allerede sparede sidste år - og tælle pengene med i de 24 milliarder, som Finansministeriet er kommet frem til, at Danmark bør spare i de kommende par år?

Information har bedt to professorer i økonomi om at kommentere manøvren med at spare allerede en gang sparede penge, og deres dom er hård.

»Man kan ikke tælle besparelserne med to gange. Når man melder ud, at man skal spare 24 milliarder, så må man gå ud fra, at de besparelser ligger ud over, hvad man ellers har sparet i diverse sammenhænge,« siger RUC-professor Bent Greve til Information.

Oppositionen bifalder ikke, at regeringen sparer mindre

Mere tarveligt er det måske, at også oppositionen er kritisk. Socialdemokraterne og SF vil hellere investere sig ud af den aktuelle økonomiske krise end spare, og Det Radikale Venstre er heller ikke en del af regeringen og Dansk Folkepartis spareaftale. Man kunne måske tro, at de ville være glade for, at regeringen måske i virkeligheden sparer et par milliarder mindre, end den har hævdet.

Sådan spiller klaveret imidlertid ikke.

Forskningsordfører Kirsten Brosbøl (S) taler i Information om »hokus pokus-tal,« og hendes kollega i SF, Jonas Dahl, siger, at regeringens tal »nærmer sig kreativ bogføring«.

Universiteterne må til gengæld sidde og håbe, at regeringen og Dansk Folkeparti ikke vælger at komme kritikken i møde ved at spare yderligere et par milliarder på viden og uddannelse.

chz@adm.ku.dk

0 kommentarer

Skriv en kommentar

Deltag i debatten - fuldt navn, tak. Læs vores debatregler.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Nyhedsbrev

Fri fugl og fattig forsker

TIMELØNNET FORSKER - Københavns Universitet har i 30 år haft gavn af Lotte Thranes billige forskningsbaserede arbejdskraft. Jobbet i den akademiske verden bærer jo i høj grad lønnen i sig selv, kan man sige – lige indtil den dag, man er gammel nok til at blive sat på en isflage med kurs mod en tilværelse uden pensionsordning

MacBook ProRektor

MACFEJDE - KU's nye prorektor har fået lov at tage sin Mac med over på de bonede gulve. Derfor har it-afdelingen investeret i to Macbooks og sat nogle folk til at undersøge, hvordan de fungerer, så de kan hjælpe den vildfarne it-bruger i rektoratet.


Kontakt redaktionen

Skriv en e-mail til os: uni-avis@adm.ku.dk
Eller ring til redaktionen på +45 35 32 28 98
(Telefontid mandag - torsdag kl.9.00 - 16.00)
Universitetsavisens redaktion
Universitetsavisens debatregler
Annoncering på tryk og på nettet

University of Copenhagen
Nørregade 10
PO Box 161
1017 Copenhagen K
Denmark
Tel. +45 35 32 28 98

Copyright 2009 © Universitetsavisen.ku.dk