Billede: Peter Riddersborg
»Det er altid dejligt, når man ikke har grund til at demonstrere,« sagde en af aktivisterne efterfølgende, da det stod klart, at torsdagens demonstration er aflyst
»STOP FORRINGELSER AF SU´EN NU!« står der på det lange banner, som førsteårsstuderende på KU har brugt pinsedagene på at få færdigt til dagens event på Geocenter. En gruppe aktivister er mødt op i hovedbygningen, hvorfra banneret skal hænge fra taget for at vise Studenterrådets holdning til regeringens plan om at fastfryse SU-satsen for 2011 og 2012.
Siden torsdag har Studenterrådet delt 1000 flyers ud i timen, og på trods af den stressede eksamenstid er det lykkes at mobilisere en stor gruppe studerende til kampagnen, fortæller næstformand Bjarke Rubow.
Mandag deltog rådet derudover i en aktion, der opfordrede Dansk Folkeparti til at komme ud af busken og støtte de studerendes sag, og hele kampagnen skal efter planen kulminere i en stor demonstration torsdag med slagsange, politiske taler og musikalsk indslag med den unge DJ Mike Sheridan.
På Geocenter er de sidste forberedelser ved at være færdige, da Studenterrådets næstformand får et opkald med beskeden om, at SU-punktet er røget ud af den endelige spareplan. Det store banner ligger fortsat på gulvet på Geocenteret, og aktivisterne er pludselig i tvivl om, hvad de skal gøre med det.
»Det er et underligt antiklimaks,« siger en af dem og spekulerer i, at det havde været bedre, om beskeden var kommet en halv time senere, så de kunne have nået at hænge banneret op.
»Vi kan da bare gemme det til næste år,« foreslår en anden aktivist, der mener, at de nok skal få rig mulighed for at vise deres utilfredshed med kommende udspil, der forringer de studerende SU.
Aktivisterne bliver dog enige om at fortsætte eventen under alle omstændigheder, og et kvarter senere hænger banneret og blafrer i det kraftige blæsevejr på Øster Voldgade.
At SU-forringelserne i sidste ende er blevet pillet ud af regeringens spareplan, kommer bag på Bjarke Rubow, der dog mener, at han de seneste dage har set tegn på opblødning i sagen fra visse parter.
»Vi har hele tiden været i kontakt med forhandlerne, specielt hos Dansk Folkeparti, og de er blevet mere positive over for os i løbet af weekenden. Men det er en stor sejr og en glædelig overraskelse,« siger næstformanden.
Til gengæld indeholder regeringens spareplan en del andre forringelser af de studerende vilkår, understreger han. Blandt andet skal universiteternes administration effektificeres for 375 millioner, forskningsbevillingerne fastfryses til 1 % af BNP, og feriedagpenge til dimittender afskaffes fremover. Studenterrådet er derfor klar til nye kampe ved finanslovsforhandlingerne i efteråret.
»Og der kommer vi i hvert fald ikke for sent med det store banner. Det kan jeg love dig for.«
ANMELDELSE - Få dig en uddannelse og vær lykkelig. I hvert fald indtil pensionen. Eller lev dit liv i bitterhed. Det er det indledende budskab i guidebogen ”Jeg skal studere”, der er skrevet af Danmarks uddannelsesguru nummer et, Jakob Lange
Immatrikulation 2010 i billeder
De ukuelige KU-løbere
Rødebedefarvede KU-folk i styrtregn - DHL 2010
Ingen krisestemning hos årgang 2010
Billeder fra præsentation af Niels Bohr Science Park
Tvivlens købmænd og klimadebattens sabotører
Billedgalleri: Stor demonstration mod besparelser
Der danses stille i Botanisk Have
Wilson
Forår på Københavns Universitet
Kardinal Salmonello i tilbageblik
Karriereaften for humanister
Konference på KUA om immigration og det ny, radikale højre i Europa
Lokumskunst
Protester mod besparelser fik rektor ud af kontoret
Maltes Spalter 2010
40 rovtæger i skabet
Gymnasielærerdag trak fulde huse
Gæt et close-up MACFEJDE - KU's nye prorektor har fået lov at tage sin Mac med over på de bonede gulve. Derfor har it-afdelingen investeret i to Macbooks og sat nogle folk til at undersøge, hvordan de fungerer, så de kan hjælpe den vildfarne it-bruger i rektoratet.
Skriv en e-mail til os: uni-avis@adm.ku.dk
Eller ring til redaktionen på +45 35 32 28 98
(Telefontid mandag - torsdag kl.9.00 - 16.00)
Universitetsavisens redaktion
Universitetsavisens debatregler
Annoncering på tryk og på nettet
Copyright 2009 © Universitetsavisen.ku.dk