Uniavisen
Københavns Universitet
Uafhængig af ledelsen

Foredrag

Aftenkonsultation: Coronas rejse - fra Wuhan til fremtiden

billede: Ukendt

Foredrag — Aftenkonsultation om coronas fortid, nutid og fremtid

Info

Date & Time:

Place:
Medicinsk Museion
Bredgade 62
1220 København K

Hosted by:
Medicinsk Museion

Cost:
Standard 100 DKK / Student 75 DKK

signup

I begyndelsen af 2021 rejste Thea Kølsen Fischer, virusdetektiv og professor på Københavns Universitet til Wuhan i Kina. Målet var at finde coronas arnested for at blive klogere på virussens oprindelse. Kommer virus fra en flagermus eller et udslip fra et laboratorie? Vil vi nogensinde få svar på det spørgsmål, og er det egentlig vigtigt for at forstå sygdommen nu og fremover?

Hjemme i Danmark har Theis Lange, leder af Institut for Folkesundhedsvidenskab på Københavns Universitet koncentreret sig om at forudse fremtiden for corona ved hjælp af matematiske beregninger. Hvor er coronepidemien på vej hen, hvordan udvikler virus sig, hvordan ser fremtidens vores fremtid med coronavirus ud?

Til denne Aftenkonsultation ser vi nærmere på coronas fortid, nutid og fremtid. Hvor kommer sygdommen fra, og hvordan undersøger forskerne en helt ny sygdom, mens epidemien stadig raser? Hør fra to danske topforskere hvad videnskaben har lært om coronavirus indtil nu, og hvordan kan vi bruge denne viden til at forstå sygdommen og hele vores samfunds fremtid?

Efter konsultationen anbefales det at tage et glas på recept og en spadseretur rundt i museets udstillinger. Begge er inkluderet i prisen.

Seneste