Uniavisen
Københavns Universitet
Uafhængig af ledelsen

Debat

Debatarrangement om Drop-in-dåb

Debat — Onsdag den 11. september kan du komme med til et debatarrangement hos forlaget Eksistensen i anledningen af udgivelsen Drop-in-dåb, der er redigeret af Birgitte Kragh Engholm og René Høeg.

Info

Date & Time:

Place:
Eksistensen
Frederiksberg Allé 10
1820 Frederiksberg

Hosted by:
Eksistensen

Cost:
Free

signup

Hvorfor overhovedet iscenesætte dåben på en anden måde, end vi er vant til? Hvorfor er det ikke længere nok bare at tilbyde dåb i søndagsgudstjenesten og i lørdagens dåbsgudstjeneste? Hvorfor kan vi ikke alene gøre, som vi plejer? Og tabes der noget vigtigt, hvis Drop-ind-dåb udbredes?

Til arrangementet vil to af bogens bidragsydere, Birgitte Kragh Engholm og Sørine Gotfredsen, debattere den nye dåbsform.

MERE OM UDGIVELSEN:
I udgivelsen Drop-in-dåb giver en række forfattere deres holdninger til den nye dåbsform Drop-in-dåb, og svarer på om den er relevant her i det 21. århundrede, og hvorfor den er det.

Bogen beskriver samtidig, hvordan Drop-in-dåb kan arrangeres og giver eksempler på erfaringer fra Drop-in-dåb rundt om i landet.

BIRGITTE KRAGH ENGHOLM er udvikler, forfatter, fremtidsforsker, og sognepræst i Vesterbro Sogn.

SØRINE GOTFREDSEN er journalist, debattør og sognepræst i Valby Sogn.

Seneste