Universitetsavisen
Nørregade 10
1165 København K
Tlf: 21 17 95 65 (man-fre kl. 9-15)
E-mail: uni-avis@adm.ku.dk
—
Videnskab
Det danske præventive undersøgelsesprojekt om unges brug af alkohol og stoffer – kaldet Ringsted-projektet – vandt den 27. november den internationale European Crime Prevention Award ved en international konference i Finland.
Ringsted-projektet, som professor Flemming Balvig fra Københavns Universitet har stået i spidsen for, blev igangsat i 2001 og løb frem til 2005.
Juryens begrundelse for at tildele Danmark prisen er at Ringstedprojektet er et meget afgørende projekt om børn og unges brug af alkohol og stoffer og de kriminelle farer der er ved ar engagere sig i miljøer omkring alkohol, narkotika og tobak. Det har givet en bred dokumentation af skadesvirkninger blandt de unge selv, og projektet har også haft positive effekter.
Prisen på 20.000 Euro (150.000 kroner) tildeles projektet der har kostet omkring fire millioner kroner og blev til i samarbejde med Det Kriminalpræventive Råd, Ringsted Kommune og Ringsted Politi.
Læs mere på www.dkr.dk.