Uniavisen
Københavns Universitet
Uafhængig af ledelsen

Campus

Runde 1 - God og dårlig-konkurrence

AFSTEMNING - Det er tid at tage stilling: Hvilken af nedenstående gode eller dårlige oplevelser fortjener en iPad?

Okay, alle oplevelserne i runde 1 er dårlige. Og det kan også være sært frydefuldt at blive konfronteret med det helt fuldstændig horrible.

Men glem nu ikke de gode oplevelser, kære læsere. Det kan ikke være rædsomt det hele. Selv om det ER sjovt, når tingene er rædsomme, og det ikke lige var dig, der, for nu at tage et eksempel:

Strandede i den iskolde regn med et stort, flot nyudsprunget forkølelsessår midt i fjæset uden de bøger, du skulle have haft med til eksamen, hvorefter du dumpede. Det skete nemlig for Johannes.

Eller:

Som den eneste af alle blev glemt og ladt tilbage, da din bygning blev brand-evakueret på grund af mystisk røg. Det blev Denise.

Eller:

Måtte sætte hele påskeferien af til at selvstudere fysiologien i tarmsystemet, fordi dine timer pludselig var sparet væk af universitetet. Sådan som det blev Kirstines vanskæbne.

Eller:

Røg på bussen til Kolding i stedet for København, da du skulle begynde din udveksling på KU – hvorefter det i virkeligheden bare gik ned ad bakke. Det hændte for Shimelis, og det kom til at koste ham en bondegård.

Dit valg

Stem på den af de fire oplevelser, som du synes, er DÅRLIGST herunder.

Vinderoplevelsen opnår en plads i finalen om iPad 1’en. Men nye deltagere (eller gamle deltagere med friske bidrag) kan stadig være med i konkurrencen. Skriv dit bidrag i kommentarfeltet til denne artikel, eller i kommentarfeltet til den oprindelige artikel, hvor reglerne er beskrevet.

Vi skal nok læse alle kommentarer.

RUNDE 1 ER SLUT. LÆS RESULTATET HER OG KOM MED I RUNDE 2.

chz@adm.ku.dk

Seneste