Uniavisen
Københavns Universitet
Uafhængig af ledelsen

Videnskab

KU har stadig et millionbeløb ude at svømme i Penkowa-sag

FONDSMIDLER - Hjerneforsker Milena Penkowa har betalt omkring en kvart million kroner tilbage til den fond, der støttede hendes forskning. Men Københavns Universitet har betalt to millioner til fonden - dermed er det KU, der hænger på regningen for den mulige forskningsskandale.

I forbindelse med sagen om den uredelighedsmistænkte hjerneforsker Milena Penkowa har Københavns Universitet (KU) betalt cirka to millioner kroner tilbage til IMK Almene Fond, som har støttet Penkowas forskning med 5,6 millioner kroner.

Det har efterfølgende været et åbent spørgsmål, hvorvidt KU ville forsøge at sende regningen videre til Milena Penkowa, og hvor mange penge, KU i givet fald ville gøre krav på. Det viser sig nu, at Københavns Universitet ikke forventer at få pengene igen hos den mistænkte forsker.

Fonden har løbende kunnet holde øje med sine penge

Milena Penkowa oplyser selv til Universitetsavisen og Dagens Medicin, at hun kun har betalt 276.000 kroner af den store bevilling tilbage til KU. De 276.000 kroner er gået til advokatbistand i en sag fra 2008, hvor Milena Penkowas forskning blev indbragt for Praksisudvalget efter en anmeldelse fra professor Elisabeth Bock, som ikke havde været i stand til at genskabe nogle af Milena Penkowas resultater i sit laboratorium. Milena Penkowas forskning blev dengang vurderet til at være i orden.

Nu uddyber Milena Penkowa, hvorfor den juridiske bistand efter hendes opfattelse var nødvendig:

»Det var så absolut min og flere andres opfattelse, at det var relevant for min forskning at anvende juridisk bistand. Hele beløbet er anvendt til at besvare de forsknings- og arbejdsrelaterede spørgsmål, der opstod i anledning af behandlingen i Praksisudvalget. Der var bl.a. spørgsmål vedrørende vejledningspligten, dokumentationen osv., og når en sådan sag opstår, er der en lang række formelle regler og procedurer, der skal følges. Det var derfor efter min og mine nærmeste kollegers opfattelse kun naturligt, at jeg indhentede juridisk bistand,« siger hun til Dagens Medicin.

KU betaler for at stå sig godt med fonde generelt

Universitetsavisen har bedt KU’s bestyrelsesformand Nils Strandberg Pedersen om en kommentar til oplysningen om de 276.000 kroner. Han slår fast, at KU som udgangspunkt ikke må udtale sig om fondssagen, da det er en del af Penkowas personalesag, men han siger om de penge, KU selv har tilbagebetalt:

»Størstedelen af pengene er brugt til forskning, men ikke alle til det ansøgte formål, hævder fonden. Det kan man naturligvis vurdere på flere måder. Men vores hensyn har været hurtigst muligt at afklare relationen til den pågældende fond,« siger Københavns Universitets bestyrelsesformand Nils Strandberg Pedersen.

Strandberg Pedersen bekræfter dermed, at det var hensynet til fonden, der var årsag til, at man valgte at betale de to millioner tilbage. Men han fastholder, at langt de fleste penge er brugt til forskning. Det viser en revisionsrapport som Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet har fået udarbejdet af en uafhængig revisor.

»Det er ikke så graverende forhold, at vi kan forlange, at Penkowa betaler alle penge tilbage. Til gengæld har vi et hensyn til mange forskellige fonde i Danmark og udlandet. Vi sender et signal om, at vi selvfølgelig tager sådanne sager alvorligt,« siger Nils Strandberg Pedersen.

Dermed har Københavns Universitet fortsat et ukendt beløb i størrelsesordenen to millioner kroner i klemme.

Penkowa: ingen middage, private rejser eller tøjindkøb

Ifølge Milena Penkowa har der løbende været tilsyn med, hvordan hun har brugt sin fondsbevilling, og erstatningskravet på 276.000 vedrører forhold, der således allerede var kendte af fonden, siger hun.

Ifølge Weekendavisens artikler om hendes sag skulle hun foruden de omtalte og tilbagebetalte advokatsalærer have brugt nogle af fondsmidlerne på private rejser, middage og tøj. Ingen i KU’s ledelse har dog talt om rejser, middage eller tøj, og Milena Penkowa selv afviser kategorisk Weekendavisens forlydender, som hun siger »ikke kunne være mere forkerte.«

»Advokaterne har også lavet et dokument i december, hvoraf det fremgår, at der ikke bliver fremsat noget erstatningskrav til mig på de der påståede mange millioner, fordi der ikke er tale om privatforbrug,« siger Milena Penkowa.

Fonden har ikke, ifølge Penkowa, på noget tidspunkt før den verserende sag om hendes forskning, anfægtet de halvårlige regnskaber, den har modtaget fra hendes gruppe.

»Så hvis det endelig var, at man havde været ude og købe diskokugler for alle pengene, så havde de jo nok reageret,« siger Milena Penkowa til Universitetsavisen.

Universitetsavisen bringer i førstkommende trykte udgave et længere interview med Milena Penkowa

chz@adm.ku.dk

Seneste