Uniavisen
Københavns Universitet
Uafhængig af ledelsen

Debat

Er »blødere toiletpapir« virkelig jeres mærkesag?

Univalg — Når valgdeltagelsen til univalget er så lav, har studenterforeningerne et ansvar for at få mobiliseret de studerende. Det kræver som minimum, at man udvælger nogle emner, der ikke er komplet ligegyldige.

Debatindlæg

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.

Vi opfordrer alle til at læse debatindlæg til ende, før de kommenterer dem på Facebook, så vi kun får konstruktive bidrag.

Det er godt, når der er uenighed, men husk at holde en god debattone.

Uniavisen forbeholder sig retten til at slette kommentarer, der overskrider vores debatregler.

Univalget er over os. Valgkampen er skudt i gang, og studenterforeningerne tager det tunge skyts i brug for at få tilkæmpet sig magten.

De har kigget i deres respektive værktøjskasser og nøje udvalgt de mærkesager, som kan overbevise de studerende om, at de skal stemme på lige nøjagtig dem.

Af den grund kan det undre, at Konservative Studerende har besluttet sig for at gå til valg på »stikkontakter, der virker«, »knager« og (min personlige favorit) »blødere toiletpapir«. Og hvad værre er, de har tilmed valgt at trykke deres komplet ligegyldige mærkesager på plakater.

Tænk, at deres selvstændige tankekraft ikke har stoppet dem undervejs.

Man forstår godt den lave stemmeprocent

Én ting er kravet om knager og stikkontakter, der virker. Men man skal virkelig have ondt i røven for at kunne gå så meget op i toiletpapir. Ja, man kan beskylde Konservative Studerende for mange ting, men visionære, det er de da i hvert fald.

Kan jeg mon ved næste univalg se frem til en ny mærkesag fra Konservative Studerende om, at sæben på toiletterne skal være mere velduftende?

Og hvad sker der så egentlig, når Konservative Studerende er færdige med at forbedre toiletforholdene på Københavns Universitet? Kan de så begive sig videre til andre og mere vigtige gøremål?

Det er at pisse på studenter-demokratiet at reducere det til knagerækker, stikkontakter og pis og papir

Man kan ikke fortænke de studerende i ikke at stemme til univalget, når studenterforeningerne får valget til at handle om de mest banale og ligegyldige emner, man overhovedet kunne forestille sig.

Så kan Konservative Studerende kæmpe for blødere toiletpapir, og de røde studenterforeninger kan tilslutte sig blødhedskravet mod til gengæld at få lovning på, at det ikke bliver israelsk toiletpapir. Eller måske de rent faktisk gerne vil have israelsk toiletpapir – det er trods alt det tætteste, de kommer på at kunne tørre røv i staten Israel.

Hvorom alting er, er det et emne, der er så meget til at lukke op at skide i, at ingen kommer til at gå op i det. Så hellere tørre sig selv i røven med sandpapir.

Hvorfor ikke mene noget vigtigt?

Det er at pisse på studenterdemokratiet at reducere det til knagerækker, stikkontakter og pis og papir. Når valgdeltagelsen til univalget er lav, påhviler der studenterforeningerne et endnu større ansvar for at få mobiliseret de studerende.

Det kræver som minimum, at man udvælger nogle emner, der ikke er komplet ligegyldige. Hvorfor ikke mene noget om den dalende kvalitet på de videregående uddannelser? Hvorfor ikke mene noget om konsekvenserne ved generativ AI for uddannelsessystemet? Hvorfor ikke mene noget om forskningsfrihed, som er mere end bare en programerklæring?

For mig at se kan de søvndyssende mærkesager skyldes to ting: Enten at studenterforeningerne simpelthen er for dovne til at finde på noget bedre, eller at der reelt er for lidt studenterinddragelse på Københavns Universitet. Jeg ved ikke, hvilken en af dem, der er mest at foretrække.

Seneste