Uniavisen
Københavns Universitet
Uafhængig af ledelsen

Debat

Jurastuderende: Afskaf den usøde ventetid på karakterer

Dumpet — Hvorfor skal jurastuderende gå i fire uger og opdatere deres webbrowser i nervøs spænding, når bedre løsninger ligger lige for?

Den stress, som mange jurastuderende kan nikke genkendende til, kulminerer, når karaktererne offentliggøres. Det er ellers et øjeblik, der burde være præget af spænding – måske stolthed – men som for mange studerende i stedet er en kilde til konstant angst og usikkerhed.

DEBATINDLÆG

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.

Vi opfordrer alle til at læse debatindlæg til ende, før de kommenterer dem på Facebook, så vi kun får konstruktive bidrag.

Det er godt, når der er uenighed, men husk at holde en god debattone.

Uniavisen forbeholder sig retten til at slette kommentarer, der overskrider vores debatregler.

En nylig afstemning på en Facebook-gruppe for jurastuderende på KU med svar fra knapt 500 studerende indikerer en bred utilfredshed: Hele 91 procent af de adspurgte har oplevet stress i forbindelse med offentliggørelsen af deres karakterer.

Tallet vidner om et system, der ikke kun er defekt, men som direkte skader de studerendes trivsel.

Bedre løsninger ligger lige for

Vores nuværende system, hvor karakterer frigives uforudsigeligt i løbet af en fire-ugers periode, fremmer et konstant tjek af resultater, hvilket skaber en kronisk tilstand af nervøsitet og forventningspres. Studerende bruger dyrebar tid på gentagne gange at kontrollere opdateringer. Ofte flere gange dagligt. Det er tid, som kunne være brugt bedre.

Rundspørgen viser også, at et overvældende flertal på 95 procent ønsker en ændring i den nuværende praksis. 61 procent mener, at karaktererne bør frigives samtidigt på et bestemt tidspunkt frem for at drysse ind løbende, sådan at man undgår denne forlængede periode med uvidenhed.

Kun 5 procent ønsker at fastholde det nuværende system

34 procent foreslår i stedet en løbende frigivelse, men med en notifikation – for eksempel på sms eller email – så de studerende ikke konstant skal tjekke systemet.

Kun 5 procent ønsker at fastholde det nuværende system.

LÆS OGSÅ: Folk græd og rystede til reeksamenerne. Nu har over 1.000 skrevet under på klage over bachelorfag på Jura

Det er værd at bemærke, at andre universiteter allerede anvender alternative metoder. Disse systemer har vist sig at være mere hensynsfulde over for de studerendes mentale sundhed.

Fire uger plus det løse

Problemet bliver ikke bedre af, at fakultetet ikke altid overholder fristen på de fire uger. Senest oplevede et større antal studerende i efterårssemestret 2023 på faget skatteret, at deres karakterer blev forsinkede – nogle med op til fem dage.

Administrationen sendte dette semester først besked om forsinkelsen dagen efter, fristen var udløbet, selvom de i flere dage havde været bevidste om, at der var et problem. Den form for administration er respektløs over for de studerende, og administrationens insisteren på, at studerende skal overholde deadlines kommer til at fremstå hyklerisk og dobbeltmoralsk.

LÆS OGSÅ:Det her fag er ikke »hjertet« på jura. Det er snarere læren om ligtorne og nedgroede negle. 

Fakultetet bør sikre sig, at administrationen (også) understøtter de studerendes trivsel. Det betyder, at de skal være med til at reducere – ikke øge – stress ved frigivelse af karakterer. Det kan og skal gøres bedre.

Hvorfor insisterer vi på at fastholde et system, der tydeligvis skaber unødig stress? Er det ikke på tide, at vi prioriterer vores studerendes trivsel lige så højt som deres akademiske præstationer?

Lad os tage et opgør med en praksis, som ikke virker, til fordel for en mere fornuftig tilgang til offentliggørelse af karakterer på jurastudiet.

 

Seneste