Universitetsavisen
Nørregade 10
1165 København K
Tlf: 21 17 95 65 (man-fre kl. 9-15)
E-mail: uni-avis@adm.ku.dk
—
Debat
Univalg — Overraskelser hører til på fødselsdage – ikke på eksamensdatoer. Derfor foreslår vi i Konservative Studerende, at eksamensdatoer skal fastlægges allerede, når semestret begynder.
Der er mange ting, man som universitetsstuderende må leve med: dyre bøger, forvirrende pensumlister og forelæsere med PowerPoints, der burde være gået på pension sammen med Windows XP.
Men én ting burde vi ikke skulle leve med: at eksamensdatoer bliver behandlet som fortrolige statshemmeligheder.
Debatindlæg
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.
Vi opfordrer alle til at læse debatindlæg til ende, før de kommenterer dem på Facebook, så vi kun får konstruktive bidrag.
Det er godt, når der er uenighed, men husk at holde en god debattone.
Uniavisen forbeholder sig retten til at slette kommentarer, der overskrider vores debatregler.
Vi har alle prøvet det. Man spørger studievejledningen: ‘Ved I, hvornår eksamen ligger?’ og får svaret: ‘Nej, men vi forventer at kunne melde noget ud… snart.’
‘Snart’ kan dække alt fra to måneder til – i et enkelt tilfælde, jeg har oplevet – to uger før selve eksamen. På det tidspunkt er det jo ikke planlægning længere. Det er krisestyring.
Hvordan skal man lægge en læseplan, hvis man ikke ved, om eksamen er den 2. eller den 22.? Hvordan koordinerer man arbejdsliv, privatliv og bare en smule søvn, når universitetet annoncerer datoer, som om de lægger tarotkort?
Allerede et halvt år efter studiestart svarer 31 procent af studerende, at de den seneste måned har følt sig meget stressede. Når næsten hver tredje studerende allerede er maks presset, hjælper det altså ikke, at eksamensdatoer dukker op senere end juleaften hos en familie med skilsmisseforældre.
Af og til føles det, som om institutterne simpelthen trækker lod: ‘Og vinderen er… 13. juni kl. 08.00 – fordi papirlappen landede den vej!’
På det tidspunkt er det jo ikke planlægning længere. Det er krisestyring
Hvis man er rigtig heldig, får man to eksaminer i røven af hinanden. Det er universitetets måde at sige: ‘Godmorgen, håber du nød de tre timers søvn, du havde tid til.’
Derfor foreslår vi noget radikalt simpelt: Fastlæg eksamensdatoer ved semesterstart. Ingen kommissioner. Ingen ekspertudvalg. Ingen 64-siders rapport.
Bare respekt for studerende – og et stop for eksamenskaosset.