Annonce
Uniavisen
Københavns Universitet
Uafhængig af ledelsen

Debat

Studerende i opråb: Stop med at styre universitetet som en fabrik!

Pakkeløsning — Vi får mindre og mindre mulighed for selv at tilrettelægge vores uddannelser, skriver fire lingvistikstuderende.

Vi synes ikke, vi har talt færdigt om, hvordan der nu igen reduceres på de humanistiske uddannelser! Først var det vores kandidatuddannelser, det gik ud over, så blev der skåret i antallet af optagne på BA-niveau, og nu skal bacheloruddannelserne åbenbart også »optimeres« i deres indhold.

Debatindlæg

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.

Vi opfordrer alle til at læse debatindlæg til ende, før de kommenterer dem på Facebook, så vi kun får konstruktive bidrag.

Det er godt, når der er uenighed, men husk at holde en god debattone.

Uniavisen forbeholder sig retten til at slette kommentarer, der overskrider vores debatregler.

Det gøres ved at fjerne muligheden for, at vi studerende selv kan tilrettelægge vores tilvalgssemester med valgfrie tilvalgskurser og projektorienterede forløb.
Som det var, gav denne valgfrihed os mulighed for enten at specialisere os i vores fagområde eller at komplementere det ved at udvide vores profil og faglighed, sådan som vi selv ønskede.

I stedet har man lavet en række tilvalgspakker, som giver sig ud for at være mere erhvervsrettede, tværfaglige og praksisnære. Men på trods af vores underviseres store arbejde med at gøre tilvalgspakkerne så relevante for os som muligt, er det svært at se, at forandringen skulle udspringe af et reelt ønske fra ledelsen om at gøre danske universitetsuddannelser bedre og støtte de studerende i videnstilegnelse og dannelse.

Manøvren føles snarere som et politisk tiltag, hvor vi studerende bliver brikker i et fordelingspolitisk spil.

LÆS OGSÅ: Der er ikke meget åndelig oprustning over at skære musikvidenskab ind til benet

Vi føler os ikke hørt

Da vi søgte ind og blev optaget på vores uddannelser, var planerne om at ændre tilvalgssemesteret ikke offentligt kendte, så vi føler os snydt. I det hele taget virker det ganske forhastet i sin gennemførsel, og som studerende føler vi os ikke mødt i vores ønsker og forbehold.

Vi føler os snarere som forsøgskaniner, hvor det, der er på spil, er vores fremtid, fordi vores årgang kastes ud i noget, som er besluttet og implementeret i løbet af de knap to år, vi har studeret.

Vi ønsker at bevare den valgfrihed, der har været tidligere.

Vi studerende bliver brikker i et fordelingspolitisk spil

Vi har forsøgt at give udtryk for vores ønsker både via studievejledningen, fagrådet for NorS og da de nye tilvalgspakker blev introduceret. Her var prodekanen for uddannelse til stede, men ville ikke besvare de mange spørgsmål fra salen eller stå på mål for beslutningen.

LÆS OGSÅ: Studerende på Musik: Vi halveres igen og igen og forventes stadig at kunne

Er humanist et skældsord?

Ifølge regeringsgrundlaget for den nuværende regering »anses uddannelse som grundstenen i et stærkere Danmark«. Men som studerende på en humanistisk uddannelse virker det mest som om, vi ligger samfundet til last ved ikke at tage en uddannelse med »et tydeligt arbejdsmarkedssigte«, som det formuleres i regeringsgrundlaget.

Er ordet humanist ved at udvikle sig til et skældsord, på humaniora såvel som i samfundet? Forstået sådan, at hvis man er humanist, så er man mindre værd for vores samfund? Fordi vi ikke åbenlyst passer ned i en form, som kan defineres og afstedkomme profit?

Det vil skribenterne af dette indlæg gerne opponere imod! Vi er alle stolte af vores humanistiske uddannelse i lingvistik. Og vi mener, at der er helt oplagte (og for samfundet lukrative) erhvervsmuligheder for os, når vi er færdiguddannede.

Maja vil arbejde med sprogtilegnelse og sprogbrug med et socialpædagogisk perspektiv. Bertram ser en mulighed for at bruge lingvistiske metoder i efterforskning, forsvar og efterretning.

Adam vil udvikle lingvistiske IT-løsninger for personer med funktionsnedsættelse og patienter i genoptræning efter hjerneskade og lignende. Og Karen, som har en naturvidenskabelig baggrund, vil arbejde med neurolingvistik.

LÆS OGSÅ: Tjek op på, hvad partierne mener, inden du stemmer til Folketingsvalget 

Professionsuddannelser i universitetsklæder

Vi er allerede godt på vej til at forme vores unikke profiler og den faglighed, som vi tager med ud i samfundet. Det er i øvrigt vores klare oplevelse, at vi er meget repræsentative for de studerende på vores uddannelse.

For os studerende ligner det mere begyndelsen på afviklingen af vores uddannelser

Men hvordan skal vi kunne fortsætte ad vores egen vej, hvis KU’s ledelse bliver ved med at reducere vores muligheder?

Det kunne næsten se ud, som om man forsøger at gøre universitetsuddannelserne – i hvert fald de humanistiske – til en form for professionsuddannelser.

Er vi ikke ved at miste den professionelle og faglige diversitet, som jo ellers er noget af det, en længerevarende universitetsuddannelse skal danne og styrke?

Så kære prodekan for uddannelse på humaniora,
Vi forstår behovet for at nedlægge nogle af de mindre benyttede tilvalg, som gav underskud, men var det nødvendigt at skære alting væk?

For os studerende ligner det mere begyndelsen på afviklingen af vores uddannelser.

Vi har netop været til introduktion af de nye tilvalgspakker og har hørt dig tale om, hvordan du ønsker, at vi med dette nye fagpakkesystem skal kunne forme vores uddannelse med afsæt i vores styrker og det, vi synes er vigtigt.

Vi synes ikke rigtigt, det lykkes med disse tiltag, for de fastlåser os i vores muligheder for at individualisere vores uddannelse.

Vi vil gerne anmode ledelsen om at holde op med at administrere universitetet som en produktionsvirksomhed, hvor de studerende – og vores hjerner – reduceres til et produkt, en vare, man kan gestalte, som man vil.

Med venlig hilsen,
Maja, Karen, Adam og Bertram.

Annonce

Seneste